Lease je eigen huisdier!
Doelgroep: Kinderen
Leeftijd: 4 t/m 7 jaar | 8 t/m 11 jaar | 12 t/m 18 jaar
Aantal begeleiders: N.v.t.
Periode: Het gehele jaar
Locatie: Binnen
Benodigd budget: Aanschaf materialen
Over het project
Na een succesvolle pilot in augustus 2013 kunnen kinderen sinds een jaar een eigen huisdier leasen bij kinderboerderij De Elzenhoek! Zes weken lang mogen kinderen en hun ouders uitzoeken of ze geschikte huisdiereigenaren zijn. Voor een klein bedrag leasen ze twee cavia’s of twee muizen inclusief kooi. Er is bewust gekozen voor deze twee diersoorten, omdat zij (i.t.t. konijnen) wel geschikte huisdieren zijn voor de meeste kinderen. Ook is er natuurlijk voor 2 dieren per diersoort gekozen om mensen bewust te maken van het feit dat dit soort huisdieren groepsdieren zijn. Na een intakegesprek om te bepalen of de tijdelijke huisdierbaasjes de verantwoordelijkheid voor de dieren aan kunnen, krijgen kinderen krijgen een verzorgingsboekje en een afvinklijstje mee naar huis om er zeker van te zijn dat de nieuwe huisdieren goed verzorgd worden.
Aan het einde van de lease-weken krijgen de kinderen een echt diploma. Het Huisdier-leaseproject is door de beheerster van kinderboerderij De Elzenhoek Gerry van Rooij opgezet om kinderen te leren wat het houden van een huisdier precies betekent. Hiermee wil ze voorkomen dat huisdieren verkeerd verzorgd worden of zelfs terug worden gebracht of gedumpt. Op kinderboerderij De Elzenhoek hoorde beheerster Gerry van Rooij regelmatig van bezoekers dat hun kinderen heel graag een huisdier wilden, maar dat zij bang waren dat de kinderen na een paar
weken genoeg zouden hebben van de verzorging. Ook worden huisdieren vaak terug gebracht naar de winkel, gedumpt of aan de kinderboerderij aangeboden. Bovendien is bij veel mensen niet duidelijk hoe een huisdier goed verzorgd moet worden. Om iets aan dit probleem te doen, heeft De Elzenhoek het Huisdier-leaseproject in het leven geroepen. Met het leaseproject wil De Elzenhoek kinderen en hun ouders leren dat een huisdier geen speelgoed is, dat je weg kan doen als je er op uitgekeken bent. Het is een levend wezen dat je goed moet verzorgen totdat het dood gaat. Jij hebt de verantwoordelijkheid voor het dier.
DOEL VAN HET PROJECT:
Sinds de start van het project zijn in totaal 72 dieren uit logeren geweest bij hun tijdelijke baasjes. Zo’n 60% van de dieren is teruggebracht naar de kinderboerderij, 40% van de dieren mochten bij hun baasjes blijven. Juist het hoge percentage van de dieren die teruggebracht zijn, laat het succes van het project zien. Dit zijn dieren die anders misschien gedumpt, verwaarloosd of weggegeven zouden worden. Deze mensen zijn er achter gekomen dat ze (in ieder geval op dit moment) nog niet klaar zijn voor de verantwoordelijkheid van een huisdier of dat de kinderen er toch een ander beeld hadden bij het hebben van een huisdier.
Zo’n 140 mensen zijn direct door dit project bereikt (zij hebben een dier geleast), maar indirect hebben we door de publiciteit en de manier waarop we het leaseproject aanpakken veel meer mensen bereikt. Zij weten nu waarom wij geen konijnen in ons leaseproject hebben opgenomen (ondanks de grote vraag) en zien dat het kopen van een huisdier niet iets is wat je in een impuls moet doen.
Organisatie
UITVOERING:
Voor een bedrag van € 2,50 per week en een borg voor de kooi leasen kinderen en hun ouders 6 weken lang twee cavia’s of twee muizen. De kinderen krijgen een eigen boekje mee met de titel ‘Meer plezier voor je huisdier’ waarin precies staat hoe zij hun cavia’s of muizen moeten verzorgen.
Aan de hand van vragen ontdekken de kinderen of zij een goed cavia- of muizenbaasje zijn. Op de afvinklijst die de kinderen meekrijgen, staat wat zij elke dag moeten doen om hun huisdier tevreden en gezond te houden. Ook worden ze halverwege de leaseperiode gebeld door een van de medewerkers van de kinderboerderij om te horen of alles nog goed gaat en of er vragen zijn over de verzorging van de dieren.
Hebben ze 6 weken lang goed voor hun huisdieren gezorgd, dan krijgen ze op De Elzenhoek een echt diploma. En zijn de kinderen zo aan hun nieuwe huisgenootjes gehecht, dan mogen ze de dieren voor een klein bedrag houden.
Overige opmerkingen
Inzending Ida Zilverschoonprijs 2014
Heeft u vragen over dit project? Neem dan contact op met onderstaande kinderboerderij. Klik op de naam van de kinderboerderij voor meer informatie over deze locatie.
Contactpersoon: Talitha Visser