Verrijking van pony’s en ezels
Doelgroep: Alle bezoekers
Leeftijd: Alle leeftijden
Aantal deelnemers: Alle bezoekers
Aantal begeleiders: N.v.t.
Periode: Het gehele jaar
Locatie: Buiten
Benodigd budget: Aanleg materialen en ruimtes
Over het project
Jarenlang hebben we onze pony’s (Tinker en shetlander) en ezels op de klassieke manier gehouden. Overdag stonden ze een aantal uur op een uitloop buiten of in de wei en aan het eind van de middag gingen ze allen in een individuele box waar ze hun brok en hooi kregen. De boxen bevonden zich in een stalgebouw en een aantal dieren ontwikkelden op ten duur longproblemen, waaronder dampigheid. Een oorzaak hiervan is het stalklimaat en stof. Dit moest en kan anders. In 2009 werd de moestuin aangepakt en kregen we de kans de paarden ook te laten beschikken over een paardenbak. Er werd besloten om de paarden en ezels op een meer natuurlijke manier te gaan houden.
De beide pony’s staan, jaarrond, dag en nacht buiten. Ze hebben beschikking over een schuilstal, een bak om in te liggen, te rollen en extra beweging te krijgen, een verharde uitloop en diverse weides, waarin ze een aantal uur per dag mogen grazen. Ook de ezels staan zoveel mogelijk buiten. Vanwege een minder waterdichte vacht, staan zij bij slechter weer wel ’s avonds op stal, maar hebben beschikking over een dubbele buitenbox. Op dit moment is er nog één inloopschuilstal, waar wel beide pony’s tegelijkertijd gebruik van maken, maar vanwege de rangorde laten ze de ezels er niet bij. In de toekomst willen we extra stallen hier neerzetten, maar dit is afhankelijk van beschikbare financiën.
Voor het aanbieden van ruwvoer (wanneer weidegang niet mogelijk is) wordt gebruik gemaakt van zogenaamde slowfeeders met vochtig hooi, waardoor ze langere tijd bezig zijn met het verkrijgen van hun voedsel. Daarnaast krijgen ze regelmatig wilgentakken aangeboden.
Mentale verrijking door training
Naast de wijze waarop ze gehouden worden en de fysieke verrijking, wordt sinds 2012 veel gewerkt en getraind met de dieren om hen lichamelijk en mentaal te stimuleren. In plaats van dat de dieren hele dagen op hun ‘weidje’ staan, mogen deze dieren (bijna) dagelijks aan de slag. Ze worden geborsteld, gereden (alleen door verzorgers) en staan voor het karretje. De gewone paardendingen dus, maar daarnaast wordt er met alle dieren ook getraind op basis van ‘vrijheidsdressuur’. Door middel van beloning hebben de dieren al vele verschillende oefeningen aangeleerd. Dit daagt de dieren mentaal uit, maar sommige oefeningen leiden ook tot het verbeteren van lichamelijke prestaties en trainen van bepaalde spiergroepen. Vrijheidsdressuur is gebaseerd op de volgende basisprincipes: geduld, respect en vertrouwen. We merken dat de dieren en verzorgers hier duidelijk plezier in hebben.
Om dit meer bekend te maken onder het publiek, worden er jaarlijks een aantal demonstraties gegeven in de vorm van attractieve shows, waarin wordt laten zien wat de dieren kunnen en verteld wordt wat dieren allemaal kunnen leren. De trainen wordt uitgevoerd door een klein aantal verzorgers die zich hierin hebben verdiept en veel ervaring hebben opgebouwd, maar zij leren dit ook weer aan de jongere verzorgers, zodat hier continuïteit in zit. Hiermee bieden we de dieren veel vrijheid door deze natuurlijke huisvesting en voldoende stimulatie, om zowel fysiek als mentaal gezond te blijven en dus gezondheids- en welzijnsproblemen te beperken.
DOEL VAN HET PROJECT:
Wat hebben we hiermee bereikt
Gezondheid en gedrag
De pony’s en ook in mindere mate ezels hebben te kampen gehad met (terugkerende) longproblemen, waarvoor zij veel medicatie hebben gehad. Door het aanpassen van de huisvesting behoren deze problemen tot het verleden. Recent werd de dampige pony (chronisch longprobleem) onderzocht en geconcludeerd dat dit management een belangrijke bijdrage levert aan de goede conditie van de pony en heeft voorkomen dat het probleem is verergerd. Daarnaast hebben de dieren meer lichaamsbeweging, doordat ze niet of weinig in een box staan, maar continu veel ruimte ter beschikking hebben. Ze blijven actiever, beter op conditie en hebben gezonde benen en hoeven. De pony’s zijn 17 en 20 jaar. De ezels 4 en 21 jaar en verkeren allen in een goede gezondheid.
De pony’s en ezels zijn veel in handen en prettig in de omgang. Er worden goede resultaten gezien bij de trainingen, ook bij de dieren waarmee pas op oudere leeftijd is gestart.
Voorbeeldfunctie aan het publiek en betrokkenen
Het publiek kan tijdens haar bezoek zien hoe wij de paarden huisvesten en welke mogelijkheden en ruimte wij bieden. Hiermee hebben we een voorbeeldfunctie aan een grote groep. Ook andere kinderboerderij leggen wij graag uit over onze manier van houden en resultaten hiermee. We zijn erg tevreden over deze manier van houden van paarden en pony’s en zien graag dat dit nog meer navolging krijgt. Het trainen van de dieren maakt het nog meer concreet. Bezoekers vinden het leuk en interessant en zijn vaak verbaasd wat deze dieren allemaal kunnen. Deze vorm van trainen wordt steeds meer in de paardenhouderij toegepast, maar via de kinderboerderij maken mensen hier op een laagdrempelige manier kennis mee en kunnen ze bijvoorbeeld ook zien hoe een training gaat. Tijdens dierendag wordt hier ook een uitleg over gegeven aan geïnteresseerde bezoekers.
Daarnaast leren ook de betrokken verzorgers (en andere vrijwilligers) hoe op een andere manier paarden kunnen worden gehouden en leren ze van een ervaren persoon over vrijheidsdressuur.
Concluderend, vooral voor onze dieren heeft dit veel opgeleverd, maar dat dit plaatsvindt op een kinderboerderij is een grote plus, omdat op deze manier veel mensen hiermee kennismaken en deze voorbeeldfunctie ertoe kan leiden dat mensen zich hier meer van bewust worden en hier wellicht ideeën uit overnemen. Een win-win situatie voor alle partijen.
Organisatie
UITVOERING:
Hier is een filmpje van trainer Laura Dekker met pony Iris. Dit filmpje werd in het kader van haar opleiding Dierhouderij, module training gemaakt en laat de eindresultaten van haar training op dat moment zien.
Overige opmerkingen
Inzending Ida Zilverschoonprijs 2014
Heeft u vragen over dit project? Neem dan contact op met onderstaande kinderboerderij. Klik op de naam van de kinderboerderij voor meer informatie over deze locatie.
Contactpersoon: Sandra Harkes